How to scale a application? To pytanie, które powinien zadać sobie każdy twórca produktów cyfrowych. W szczególności, że popularność różnego rodzaju aplikacji rośnie. Należy więc zadbać o jej wydajność, aby nie było problemu z jej odbiorem.

Dlaczego skalowanie jest tak ważne?

10Clouds jest firmą, która zajmuje się skalowaniem aplikacji, zapewniając swoim klientom różnego rodzaju usługi. To właśnie dzięki nim można się dowiedzieć, że skalowanie jest procesem, który musi zostać wdrożone na samym początku. Dlaczego? Odpowiedzią na to mogą być problemy, jakie występują z aplikacjami, gdzie skalowanie nie zostało wykonane. Na liście takich problemów znaleźć można:

  • przeciążenie serwera WWW,
  • złe zarządzanie bazą danych,
  • brak aktualizacji,
  • błędy kodu,
  • słaba wydajność zapytań, 
  • brak efektywnej dystrybucji ruchu.

Skalowanie w pionie i poziomie

Scale web application to rozbudowa oprogramowania. Można je wykonać w pionie lub w poziomie. Ewentualnie można wykonać równocześnie skalowanie w pionie i w poziomie.

Skalowanie w poziomie polega na rozdzieleniu ruchu na większą ilość maszyn przy użyciu load balancera. 

Skalowanie w pionie polega na wymianie maszyn na bardziej wydajne.

Która z tych opcji jest wygodniejsza? Wszystko tak naprawdę zależne jest od indywidualnych preferencji systemowych. Dzięki ich zastosowaniu odpowiedź aplikacji będzie zdecydowanie szybsza. 

Jaki jest kod systemu?

Scaling web application to również działania, których celem jest ingerencja w kod. Czy jest ona konieczna? Niekiedy tak. Dlaczego? Aby podnieść efektywność aplikacji.

Drobna zmiana w kodzie może w znaczący sposób podnieść wydajność. Optymalizacja kodu nie jest jednak tak łatwa, jak to domniemają niektóre osoby. Dzięki takim działaniom czas potrzebny na wydzielenie tego kodu, znacząco się skróci. Co jest również ważne, to przesył danych. W aplikacji zostaną wytworzone tylko takie informacje, które faktycznie są znaczące dla istoty całej sytuacji. 

Czy warto?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy scaling web application jest potrzebne. W szczególności, że jest to usługa za którą należy zapłacić dodatkowe pieniądze. Jednak na pewno nie będą to pieniądze wydane na darmo. Dlaczego? Ponieważ użytkownicy będą zadowoleni z tego, że w sposób bezproblemowy mogą korzystać z takich aplikacji. Jest to działanie dla przyszłości, która będzie rzutować również na pozytywną opinię klientów. Jeżeli ktoś chciałby liczyć na popularność, rosnącą ilość użytkowników, a co za tym dalej idzie – na zyski, to powinien zaplanować skalowanie aplikacji.

 

Comments are closed.