Znaczna część osób pragnących wymienić wóz decyduje się na kupno używanego modelu. Wybierając auto z rynku wtórnego, należy mieć się na baczności. Handlarze zajmujący się sprowadzaniem używanych samochodów i sprzedawaniem ich w Polsce oraz prywatne osoby szukające nabywcy na swój pojazd nie zawsze grają w otwarte karty. Zanim podpiszesz umowę, należy dokładnie sprawdzić stan i historię pojazdu, który chcesz kupić. Możesz wygodnie sprawdzić wyposażenie po VIN. Jak to zrobić? Sprawdź!

Czym jest VIN?

Do każdego samochodu zjeżdżającego z taśmy fabrycznej przypisany jest niepowtarzalny numer, czyli właśnie VIN (Vehicle Identification Number). Składa się on z 17 znaków. Każdy z nich jest nośnikiem informacji na temat danego auta. Najważniejsze dane „ukryte” są w ośmiu ostatnich znakach. Informują one o istotnych parametrach: roku produkcji pojazdu,  fabryce, w której zostało ono stworzone, modelu i rodzaju silnika i fabrycznym wyposażeniu. Nie istnieją dwa samochody z takim samym numerem VIN.

Sprawdzamy wyposażenie po VIN

Jak sprawdzić wyposażenie po VIN? Cała procedura jest zaskakująco prosta! Aby dowiedzieć się, czy pojazd nigdy nie uczestniczył w żadnym zdarzeniu drogowym, czy był serwisowany i jaki jest jego rzeczywisty przebieg, wystarczy wejść na stronę internetową historiapojazdu.gov.pl współpracującą z systemem Centralnej Ewidencji Pojazdów. Aby uzyskać wzgląd do informacji na temat pojazdu i jego historii, należy udostępnić stronie  numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji auta. Jeśli interesują Cię szczegółowe dane dotyczące fabrycznego wyposażenia pojazdu, powinieneś udać się do ASO. Sprzedający nie chce podać Ci niezbędnych danych? W takim razie zastanów się, czy jego intencje są czyste. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzedawca próbuje zataić pewne informacje.

 

 

Comments are closed.