Rodzice małoletnich dzieci podejmują decyzję o nieobowiązkowych szczepieniach. Nierzadko zdarza się, że między opiekunami dochodzi do poważnej różnicy zdań w tej niezwykle istotnej kwestii. Czy brak zgody rodzica na szczepienie dziecka musi oznaczać konieczność rezygnacji z walki o zdrowie swojej pociechy? Niekoniecznie! Sprawdź, co możesz zrobić, kiedy Twój małżonek albo były partner nie chce zgodzić się na wykonanie szczepień u wspólnego dziecka.

Brak zgody rodzica na szczepienie dziecka: i co dalej?

W większości przypadków władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Oznacza to, że kluczowe decyzje dotyczące wychowania, bezpieczeństwa i zdrowia potomka powinny być podejmowane przez mamę i tatę. Niestety, nierzadko zdarza się, że między rodzicami dochodzi do konfliktów negatywnie wpływających na dobro dziecka. Jeśli rodzice nie mogą się porozumieć, wszelkie spory (na przykład brak zgody rodzica na szczepienie dziecka) mogą zostać rozstrzygnięte przez sąd opiekuńczy.

Aby uzyskać zgodę sądu na zaszczepienie dziecka, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu opiekuńczego. Do dokumentów należy dołączyć wymagane załączniki i uzasadnienie wniosku. Konieczne jest również wniesienie opłaty zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Gdzie szukać pomocy?

Walka z partnerem o dobro dziecka jest ogromnym obciążeniem psychicznym. Osoby będące w niełatwej sytuacji mogą skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym. Doświadczony specjalista pomoże skonstruować odpowiedni wniosek i skompletować wymagane dokumenty, będzie wsparciem merytorycznym i psychicznym na wszystkich etapach postępowania i znajdzie najlepsze rozwiązanie problemu, kierując się dobrem dziecka.

 

 

Comments are closed.