Kapadocja to obecnie jeden z najchętniej wybieranych przez turystów regionów w Turcji. Jedną z cech, jaka przemawia za wybraniem tego regionu na cel swoich wojaży jest przede wszystkim różnorodność atrakcji i możliwości, jakie czekają na każdego podróżnika. Oto lista obowiązkowych atrakcji do zwiedzenia w Kapadocji.

Podziemne miasta

W Turcji znajdują się największe podziemne miasta na świecie. Łącznie odkryto ich dotychczas ponad 40. Największe z nich to Derinkuyu, Kaymakli i Oznkonak. Różnią się one między sobą nie tylko wielkością, rodzajem pomieszczeń i wyposażeniem, ale również architekturą.

Podziemne miasta pamiętające czasy starożytności to obecnie prawdziwe perełki architektoniczne i historyczne, nie sposób więc odmówić sobie ich zwiedzania będąc w tamtejczych okolicach.

Park Narodowy Goreme

Pozostając w tematyce zabytków i historii przebywając w Kapadocji obowiązkowo należy udać się na wycieczkę do Parku Narodowego Goreme. W dolinie znajduje się 350 kościołów bizantyjskich, które zostały wykute w skałach. Muzeum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Przebywając w Kapadocji warto wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Goreme, ponieważ skalne kościoły są stale poddawane erozji pod wpływem silnego wiatru, a także niszczone przez turystów. Nie wiadomo więc jak długo ten zapierający dech w piersiach zabytek pozostanie jeszcze z nami.

Lot balonem

To chyba jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Kapadocji. Ogromna liczba różnokolorowych balonów unoszących się w powietrzu na tle dolin to nie tylko ogromne wrażenie wizualne, ale równocześnie jeden z najlepszych sposobów transportu i zwiedzania. Widok z kosza balonu jest niesamowity. Lot odbywa się na wysokości nawet 1000 metrów, tak więc wzrost adrenaliny jest gwarantowany. Jeżeli jednak nie jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń to możesz przyjść na jedno z kilku miejsc, z których startują balony i obserwować ich przelot.

Trekking w dolinie

Kapadocja urzeka turystów pięknymi widokami. Jednym z najlepszych sposobów na zachwycanie się tamtejszymi widokami jest spacer. Idealnymi miejscami na trekking są doliny. W tej okolicy znajdziemy ich aż dwie dolinę miłości i dolinę gołębi.

W trakcie spaceru możemy zapoznać się bliżej z kulturą turecką. Drzewka szczęścia, wiszące na drzewach wazy, bogactwo kolorów i wzorów, stragany z lokalną twórczością i pamiątkami cudownie oddają klimat Kapadocji. W dolinach możemy również spróbować lokalnej kuchni.

Miasto to oferuje również turystom możliwość wzięcia udziału w warsztatach ceramicznych, tkackich, jazdy konnej, safari, odwiedzenia lokalnej winnicy, łaźni, tureckim wieczorze czy pokazie Wirujących Derwiszów.

Comments are closed.