Ubezpieczenie motocykla to jedno z najważniejszych zagadnień dla każdego posiadacza takiej maszyny. Zgodnie z polskimi przepisami, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowej polisy OC. Ubezpieczenie motocykla tego typu chroni jednak nie nas, a innych użytkowników drogi. Jakie opcje dodatkowe dają ubezpieczyciele?

Ubezpieczenie motocykla w formie OC – czym jest?

Obowiązkowa polisa OC to ubezpieczenie, które wymagane jest, by móc legalnie poruszać się po polskich drogach. Ubezpieczenie to co do zasady chroni innych użytkowników drogi. Jeśli posiadacz polisy stanie się sprawcą wypadku czy kolizji, to właśnie z jego polisy opłacone zostaną podstawowe szkody i zniszczenia. Brak polisy OC sprawia, że sprawca musi opłacić szkody z własnej kieszeni. Ubezpieczenie motocykla w formie OC sprawdzane jest podczas każdej kontroli drogowej. Ubezpieczenie motocykla OC nie ma stałej ceny – wysokość składki polisy zależy od wielu czynników, w tym od marki i wieku motocykla, wieku posiadacza, uzbieranych zniżek. Na wysokość składki może mieć również wpływ miejsce rejestracji. Ubezpieczenie motocykla tego typu można zakupić przez Internet – pomoże w tym kalkulator OC, który znajdzie dla nas najlepszą ofertę.

Dodatkowe ubezpieczenie motocykla – AC i Assistance

Motocykl można ubezpieczyć również dodatkowo – ubezpieczenie motocykla w formie AC czy Assistance to wygodne formy ochrony naszego mienia. W przypadku AC samodzielnie wybieramy zakres ochrony – warto pamiętać, że wysokość składki zależna będzie właśnie od zakresu ubezpieczenia. AC chroni przed skutkami kradzieży, zniszczenia czy całkowitej szkody. Dodatkowo pozwala na ochronę również w czasie postojów, np. kiedy ktoś nieumyślnie uszkodzi motocykl na parkingu. Assistance to opcja przydatna w drodze – pakiet ten pozwala na wezwanie pomocy, skorzystanie z lawety.

Comments are closed.