Bólem neuropatycznym nazywane są doznania bólowe, które są odczuwane mimo braku bezpośredniego oddziaływania czynnika mogącego uszkadzać tkankę. Jest to ból, który pojawia się w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Niestety ból neuropatyczny jest bólem przewlekłym, dlatego też jego leczenie jest bardzo trudne.
Ból neuropatyczny – jakie są przyczyny?
Ból neuropatyczny jest zaliczany do bólów ostrych i przewlekłych, dlatego też jego leczenie jest niezwykle czasochłonne i trudne. Ból pojawia się w przypadku zaburzeń w części ośrodkowej lub obwodowej układu nerwowego. Często jest on objawem towarzyszącym ciężkim chorobom, takim jak: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub choroby nowotworowe. Przyczyny bólu neuropatycznego mogą być różne. Zalicza się do nich: uciski na nerwy, infekcje lub choroby metaboliczne. Ból pojawia się także u osób chorych na cukrzycę.
Ból neuropatyczny został zdefiniowany przez bardzo ważną organizację zajmującą się zagadnieniami bólowymi – Komitet do Spraw Taksonomii IASP. Zgodnie z tą definicją ból neuropatyczny to odczucie bólowe spowodowane uszkodzeniem lub chorobą układu nerwowego.
Jak leczyć ból neuropatyczny?
Jak wspomniano wcześniej, leczenie bólu neuropatycznego jest bardzo trudne i wymaga odpowiedniego podejścia. Głównie stosuje się leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe. Dobre rezultaty przynosi także stosowanie leków działających miejscowo, takich jak lidokaina i kapsaicyna. W przypadku, gdy powyższe leki nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, przepisywane są leki opioidowe, takie jak: tramadol i oksykodon. Często pacjenci odczuwający ból neuropatyczny stosują także leki przeciwzapalne, które dają dobre rezultaty szczególnie, jeśli tłem bólu są choroby reumatoidalne.
Oprócz stosowania leczenia farmakologicznego konieczne są metody wspomagające. Najczęściej polegają one na rehabilitacji ruchowej. Masaże pomagają bowiem zmniejszyć napięcie mięśni i tym samym złagodzić objawy bólowe. Ponadto stosowana jest fizykoterapia, elektroterapia oraz hydroterapia. Niekiedy lekarze wykorzystują także blokady, czyli wstrzyknięcie substancji znieczulającej, która blokuje nerw. Nowoczesną metodą leczenia, nad którą w dalszym ciągu prowadzone są szczegółowe badania, jest wibroterapia. Polega ona na leczeniu bólu wykorzystując do tego drgania.
Niestety, mimo nowoczesnych technik leczenia, ból neuropatyczny jest bólem przewlekłym i często niemożliwym do wyleczenia. Wszystko zależy od przyczyny jego powstawania. W większości przypadków leczenia polega na zmniejszeniu doznań bólowych, tak by osoba chora mogła w miarę normalnie funkcjonować.
Comments are closed.