Kuchnia w kształcie litery U pozwala doskonale wykorzystać dostępną przestrzeń. Jak dokładnie urządzić takie pomieszczenie, aby móc cieszyć się jego funkcjonalnością, a także estetyką? O czym należy pamiętać urządzając takie pomieszczenie?

Prostokątna kuchnia w kształcie litery U

Tego typu ustawienie mebli kuchennych doskonale sprawdza się w kuchni na kształt prostokąta. Aczkolwiek, należy pamiętać o tym, że tego typu pomieszczenia z reguły są bardzo wąskie, dlatego też należy zostawić odpowiednią odległość pomiędzy szafkami, aby można było również uwzględnić swobodny ciąg komunikacyjny. Zalecana odległość pomiędzy szafkami to min. 90 cm. Chociaż wielu architektów przyznaje, że takie minimum powinno jednak wynosić 120 cm. Co jest jeszcze charakterystycznym elementem dla tego typu ustawienia mebli w kuchni?

Ciekawe rozwiązania do kuchni

Kuchnia w kształcie litery U sprawia, że zdecydowana większość użytkowników swój zlew umieszcza pod oknem. Lodówka razem z kuchenką powinna zostać umieszczona w bocznym ciągu szafek, dzięki czemu będzie można mówić o tym, że zasady ergonomii zostały w całości zachowane. Nie można jednak zapomnieć o tym, że każde z tych urządzeń znaleźć musi swoje miejsce w swojej strefie roboczej. Nie może być mowy o tym, żeby kuchenka razem z lodówką stały koło siebie. Musi je oddzielać blat roboczy, którego długość musi wynosić ok. 50 cm. Przy tej okazji, każda osoba, która chce zadbać o odpowiednie urządzenie kuchni, musi poznać zasady planowania poszczególnych stref w tym pomieszczeniu. 

Comments are closed.