Marzeniem wielu osób jest piękny i biały uśmiech. Niektórzy poświęcają dużo czasu oraz pieniędzy, aby zadbać o estetyczny wygląd uzębienia. Niestety barwa zębów może być naturalnie żółtawa, co nie ułatwia tego zadania. Mnóstwo osób zmaga się też z osadem, który pogarsza stan jamy ustnej. Nawet regularne szczotkowanie może nie wystarczyć. Dlatego warto zainteresować się profesjonalnymi metodami oczyszczania zębów. Dowiedz się, czym jest skaling i co można dzięki niemu uzyskać.

Czym jest skaling?

Skaling polega na usuwaniu nagromadzonego kamienia nazębnego. Ten niebezpieczny osad zbiera się zarówno nad dziąsłami, jak i pod nimi, gdzie tworzy idealne warunki dla rozwoju bakterii, które mogą spowodować ubytki próchnicze oraz parodontozę. Z tego powodu skaling powinien być wykonywany regularnie, zwłaszcza u osób palących papierosy i pijących duże ilości kawy oraz herbaty.

Skaling – jak wygląda zabieg?

Skaling zębów dzieli się na dwa główne rodzaje – naddziąsłowy i poddziąsłowy. Pierwszy zabieg polega na usuwaniu osadu i złogów przy użyciu metody ultradźwiękowej. Lekarz stomatolog przykłada do zęba specjalne urządzenie, a ultradźwięki i woda odrywają zanieczyszczenia od powierzchni szkliwa. Z kolei skaling poddziąsłowy usuwa osad znajdujący się poniżej linii dziąseł, niekiedy nawet przy korzeniu zęba. Wykonywany jest również z pomocą ultradźwięków oraz specjalistycznych narzędzi. Najlepsze efekty można uzyskać tylko przy wykonaniu dwóch zabiegów.

Jak często powinno się robić skaling?

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym to niezbędny warunek do utrzymania jamy ustnej w zdrowiu i dobrej kondycji. Specjaliści zalecają, że kontrolne badanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy w ciągu roku. Umożliwia to dokładną obserwację wszystkich niepokojących zmian, a także profesjonalną pielęgnację uzębienia, która jest niezbędna do zachowania pięknego, białego uśmiechu. Skaling wykonywany dwa razy w roku działa profilaktycznie i pozwala uniknąć różnych dolegliwości, spowodowanych zaniedbaniem higieny jamy ustnej.

Skaling zębów – jakie są przeciwskazania?

Każda wizyta w gabinecie dentystycznym zaczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem, dzięki któremu można ustalić, czy wykonanie zabiegu usuwania kamienia nazębnego jest możliwe. Specjalista na podstawie rozmowy oraz ogólnego przeglądu stanu jamy ustnej stwierdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do skalingu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się przeprowadzenie innego rodzaju leczenia. Zazwyczaj spowodowane jest to ubytkami zębowymi.

Ile kosztuje skaling?

W porównaniu z innymi zabiegami skaling nie wiąże się z dużym wydatkiem. Wszystko zależy jednak od tego, jaka część jamy ustnej ma zostać oczyszczona. Jeśli konieczne jest wcześniejsze leczenie, to koszt będzie oczywiście większy. Warto zastanowić się nad jednoczesnym wykonaniem skalingu oraz piaskowania. Oba te zabiegi przyczyniają się do usunięcia złogów kamienia nazębnego, zlikwidowania osadów, wygładzenia płytki nazębnej i zniwelowania przebarwień. Aby efekt był satysfakcjonujący, najlepiej udać się do sprawdzonego gabinetu takiego jak klinika Piosik Stomatologia. Doświadczeni specjaliści zapewnią fantastyczne rezultaty.

Comments are closed.